by podpora
Share
by podpora
Share
STAY IN THE LOOP
Subscribe to our free newsletter.
Leave A Comment
Život vás dovedl k další výzvě. Prodat váš byt a pořídit si vysněný dům. Nebo si pořídit byt větší. A nebo také jen potřebujete pronajmout menší prázdný byt po koupi toho vašeho většího. Zkrátka tak nebo onak – řešíte obchod s nemovitostí. A protože nejste procesu prodeje či nájmu znalý, ostřílený a chcete svůj čas investovat jinam, rozhodli jste se pro výběr realitního makléře. A teď přichází ta zásadní otázka – jak mám vybrat toho “nejlepšího”? Jak poznám, že je fakt dobrý a zvládne prodej mého bytu kvalitně a hlavně – úspěšně? Uvažoval jsem nad touto otázkou a přemýšlel jsem, co charakterizuje dobrého makléře.
Zkušenosti
Výborný chirurg se výborným stane, až po nasbírání zkušeností z teorie a praxe. Šikovný automechanik je šikovným až po nasbírání dostatku zkušeností s opravou motorů. Dobrý makléř musí nastudovat spoustu informací z práva, daňové problematiky, procesů prodeje či třeba marketingu a již nějaký obchod zrealizovat, aby byl problematiky znalý. Nebojte se makléře zeptat “kolik toho má za sebou”. Nedbejte ani tolik na délku praxe, ale na počty obchodů. Zkušenější bude makléř s dvou letou praxí a dvaceti prodeji než pěti letý “matador” s deseti prodeji. Ti zkušení vám svá čísla doloží, ti méně mohou být zase součástí úspěšné značky či kolektivu a mohou čerpat od ostatních. Chtějte zkušenéhé makléře a chtějte konkrétní informace.
Naslouchá a zajímá se, navrhuje řešení
Dobrý makléř klientovi naslouchá. Jako každý správný obchodník, tak i makléř hledá pro klienta to nejlepší. Alespoň by to tak mělo být. A to nejlepší najde jen tak, že se zajímá o vaše potřeby. Prodej nemovitosti je jedna věc, situace klienta druhá. Aby makléř celý obchod správně zprocesoval a úspěšně zrealizoval, musí vědět, co jeho klient potřebuje, jaké jsou jeho plány. Bez nich lze jen nemovitost prodat, ale ne správně načasovat např. klientovo další stěhování. Dobrý makléř se zkrátka nebude zajímat jen o nemovitost, ale hlavně také o vás. Na základě všech informací navrhne nejlepší řešení pro vaší situaci.
Není profík na všechny odvětví
Standardem kvalitní prezentace nemovitostí jsou dnes minimálně kvalitní fotky a půdorys. Video prohlídky si již své místo vydobyly a měly by být součástí kvalitní prezentace. Nemluvě o inzerci jak v on-line světe, tak v dané lokalitě. Každý prodej by měl být řešen s advokátní kanceláří, kupní smlouvu určitě nesmí sepisovat makléř a úschovu peněz určitě nesmí dělat realitní kancelář. Dobrý makléř není zároveň skvělý fotograf, precizní advokát, markeťák či daňový poradce v jednom. Dobrý makléř je profík na svou práci. Focení, video, právníka či daně přenechá odborníkům a zaplatí jim za jejich služby. Dobrý makléř investuje do prodeje peníze a čas. Chtějte vědět, co pro vás zajistí a jak.
Vzdělává se, spolupracuje s konkurencí a je lidský
Pro udržení kroku s dobou a znalostí aktuálních informací se makléř musí pravidelně vzdělávat. Aby vaši nemovitost dobře prodal, musí spolupracovat s konkurencí, která má také své klienty, kteří mohou o vaši nemovitost projevit zájem. A v neposlední řadě musí být makléř člověk se skvělým morálním základem a lidským přístupem, což je, bohužel, v dnešní době už ohrané “klišé”. Zkrátka, když si s makléřem sednete jako lidé, je vysoká pravděpodobnost, že vše klapne, jak má.
Slouží k tomu internetové nahlížení do katastru nemovitostí. Jeho adresa je www.nahlizenidokn.cuzk.cz, kde si vyberete typ nemovitosti a pak její adresu, případně můžete vyhledávat přes číslo listu vlastnictví (tj. LV) či konkrétní řízení na katastru. V náhledu poté vidíte konkrétní nemovitost a její specifikaci – pozemky a jejich výměry, u bytů také spoluvlastnický podíl, dále kdo je vlastníkem nemovitosti.
V části “Způsob ochrany nemovitosti” najdete např. informaci zda je pozemek zahrnut do Ochranného půdního fondu. V části “Omezení vlastnického práva” zase najdete zástavní práva, exekuční příkazy nebo také věcná břemena. Pokud se takový záznam objeví, uvidíte jen obecnou informaci (např. zástavní právo smluvní je nejčastěji vázané k bance kvůli hypotečnímu úvěru), detaily těchto omezení (např. k jaké bance je zástava vedena, kdo je vlastníkem věcného břemena) uvidíte jen při zakoupení originálu LV. Nicméně pro základní orientaci plně dostačuje online nahlížení, detaily si můžete vyžádat u majitele nebo u realitního makléře, který má obchod na starosti. V náhledu také ve spodní části můžete vidět zda se u nemovitosti vede řízení na katastru (např. zda se nemovitosti přepisuje na nového vlastníka či se zapisuje záznam nebo vkládá konkrétní právo) – bude označeno písmenem a za ním číslem jednání (např. V-1262/2018).